Aktualności

Super Sprint o Puchar Burmistrza Pilzna

Rajd

W niedzielę, 1 października na odcinku drogi gminnej relacji: Łęki Górne – Łusie – Zwiernik odbędzie się rajd samochodowy „SUPER SPRINT O PUCHAR BURMISTRZA PILZNA  ZWIERNIK - ŁUSIE 2023”. Jest kolejna eliminacja 9. Rundy Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie 2023 oraz 5. Rundy Mistrzostw Galicji w Super Sprincie 2023.  

Impreza będzie się składać z 3 przejazdów próby sprawnościowej z pomiarem czasu. Do łącznego wyniku osiągniętego w imprezie wliczone zostaną wyniki uzyskane na wszystkich przejazdach próby sprawnościowej. Start rajdu nastąpi o godz. 11.00.  Organizatorem imprezy przy współudziale Gminy Pilzno jest Automobilklub Stomil w Dębicy. Uprzejmie prosimy w dniu imprezy do stosowania się poleceń Policji i służb porządkowych organizatora oraz oznakowania dróg. W załączeniu mapka sytuacyjna imprezy. Serdecznie zapraszamy mieszkańców i kibiców na trasę rajdową!

Zdjęcia

Dofinansowanie na chodnik w Lipinach

Chodnik w Lipinach

Gmina Pilzno pozyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę chodnika przy drodze gminnej nr 106557R w Lipinach. Wysokość wsparcia finansowego wynosi prawie 493 tys. zł. Wkład własny gminy wynosi 123 tys. złotych.

Dotacje na odnowę zabytków

Zabytki Pilzno

Rozstrzygnięto nabór z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Nasz samorząd otrzymał środki na następujące zadania:

  • Konserwacja wyposażenia kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej w Machowej - 280 800 zł
  • Prace konserwatorskie wyposażenia kościoła parafialnego pw. Św. Jana Chrzciciela w Pilźnie - 264 600 zł
  • Prace remontowo konserwatorskie klasztoru OO. Karmelitów w Pilźnie - 338 100 zł
  • Prace remontowo konserwatorskie przy klasztorze OO Karmelitów w Lipinach - 303 800 zł
  • Konserwacja pokrycia dachu oraz drewnianej elewacji kościoła i wieży pw. Św. Bartłomieja w Łękach Górnych - 112 700 zł

Dominacja uczniów SP w Pilźnie

zawody LA

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie zdominowali zawody powiatowe w lekkoatletyce. Zdobyli łącznie 8 medali, a 6 osób zakwalifikowało się do zawodów wojewódzkich.

Igrzyska Młodzieży:

I miejsce w biegu na 100m zajął Aleksander Dobosz

II miejsce w Biegu na 100m zajęła Nikola Anioł

II miejsce w skoku w dal zajął Hubert Skoropada

II miejsce w biegu na 1000m zajął Oskar Kasprzyk

III miejsce w biegu na 300m zajął Oliver Galus

 

Igrzyska Dzieci:

II miejsce w biegu na 60m zajął Bartosz Czyż

II miejsce w rzucie piłeczką palantowa zajął Jakub Owsiak

II miejsce w biegu na 1000m zajął Bartosz Kasprzyk

28 września w Stalowej Woli w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej wystąpią: Nikola Anioł, Aleksander Dobosz oraz Hubert Skoropada.

Natomiast 27 września w Stalowej Woli w Igrzyskach Dzieci SP Pilzno reprezentować będą: Bartosz Czyż, Jakub Owsiak oraz Bartosz Kasprzyk.

Pumptrack oficjalnie otwarty

Pumptrack Pilzno

- Jest genialnie! - cieszyli się młodzi miasta i gminy Pilzno podczas oficjalnego otwarcia toru pumptrack w Pilźnie. Przy asyście władz samorządowych oraz wykonawcy, wstęgę przecięli pomysłodawcy inwestycji: Krzysztof Kosowski oraz Filip Kita, Mateusz Śliwiński, Łukasz Bocheński, a także Radek Pękala. Młodzi ludzie wykazali się inicjatywą i zaangażowaniem, świetnie współpracując z burmistrz Ewą Gołębiowską. 

Obiekt został poświęcony przez ks. Andrzeja Wolanina, proboszcza parafii w Pilźnie i pasjonata jazdy na rowerze, który odbył pierwszy przejazd po torze. Inauguracji towarzyszyło moc atrakcji: profesjonalne pokazy rowerowe, warsztaty oraz konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie Sportów Xtremalnych SSX, pokaz w wykonaniu naszej młodzieży, fotobudka 360°, dmuchańce, animacje i inne.

Memoriał szachowy im. Aleksandra Kłuska

Memoriał Kłuska

W minioną niedzielę, 17 września, odbył się wyjątkowy turniej - I Memoriał Szachowy im. Aleksandra Kłuska, zorganizowany przez Gminny Klub Szachowy "Hetman". Wydarzenie to było hołdem dla pamięci niezwykle zasłużonego działacza, zawodnika, trenera, opiekuna młodzieży i animatora życia szachowego w Gminie Pilzno - Aleksandra Kłuska. Był to dzień pełen pasji i rywalizacji, który miał na celu upamiętnienie legendy pilźnieńskich szachów oraz współtwórcy sukcesów naszych zawodników.

W turnieju Seniorzy i Juniorzy urodzeni w latach 2005-2010 wzięło udział aż 58 graczy. Na podium stanęli:

1. miejsce: Patryk Mrozowski - LKS Sanovia Lesko

2. miejsce: Tomasz Mika - LKSz GCKiP Czarna

3. miejsce: Jakub Wąs - MSKS GAMBIT Tarnowiec

Najlepszy wynik wśród zawodników GKS Hetman Pilzno osiągnął Kamil Wolak. Brawo!

W grupie Juniorzy urodzeni w 2011 roku i młodsi rywalizowało 39 młodych szachistów. Oto laureaci:

1. miejsce: Marek Kulig - TC Szach Mielec

2. miejsce: Jan Draganik - nasz klub, GKS Hetman Pilzno

3. miejsce: Adrian Szęszoł - KGL Szarotka Wadowice Górne

Chcemy też podkreślić, że najmłodszym uczestnikiem turnieju był Gabriel Pociask z naszego gminnego klubu szachowego, a najstarszym Wiesław Kasperek z PUKS Karolina Tarnów.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Gościom i za wspaniałą atmosferę i pasję - to dzięki Wam szachy w Pilźnie kwitną, a dziedzictwo Aleksandra Kłuska jest wciąż żywe!

Współorganizatorami byli: Burmistrz Pilzna, PSP w Pilźnie oraz Dom Kultury w Pilźnie.

Fot. Krzysztof Kosowski/własne

Podsumowanie projektu ,,Działaj lokalnie''

Logo Programu „Działaj Lokalnie”

,,Razem możemy więcej'' to finałowy piknik integracyjny, podsumowujący projekt ekologiczny ,, JESTEM EKO -JESTEM WIELKI!'' w ramach programu,,Działaj lokalnie''. Poprzez cykliczne spotkania KGE Strzegocice zachęcało do wspólnego, bezpiecznego i pożytecznego spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Tylko dietetyczne i pyszne potrawy królowały na eko-stole pod hasłem ,,Nasza dieta może uratować świat''.

Podczas kolejnego pikniku rozdano nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego ,,Z przyrodą za pan brat''. Dzieci korzystały z licznych atrakcji i animacji. Sobotnie spotkanie połączyło Wszystkich w akcji charytatywnej na rzecz chorej Elizki ze Strzegocic podczas loterii fantowej, zakupu ciast, bigosu i kiełbasek. Pozdrawienia dla Wszystkich dziękując za obecność i Wielkie Serce! Do siego projektu!

Oficjalne otwarcie toru Pumptrack

Pumptrack Pilzno

W sobotę, 23 września zapraszamy na oficjalne otwarcie toru pumptrack przy ul. Błonie 1 Pilźnie (przy kompleksie boisk sportowych Orlik). W programie profesjonalne pokazy rowerowe, warsztaty oraz konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie Sportów Xtremalnych SSX, pokaz w wykonaniu naszej młodzieży, fotobudka 360°, dmuchańce, animacje i wiele innych darmowych atrakcji!

Zdjęcia

Stacja pogotowia przy Bujnowskiego

pogotowie Pilzno

Stacja pogotowia ratunkowego zmieniła lokalizację ze Strzegocic na ul. Bujnowskiego w Pilźnie. Ratownicy mają już za sobą pierwsze wyjazdy z nowej bazy, która powstała w wyniku modernizacji budynku, który przed laty został odkupiony od Polskiej Spółki Gazownictwa. Dziś obiekt został oficjalnie przekazany pracownikom pogotowia ratunkowego. Modernizacja budynku komunalnego przy ul. Bujnowskiego w Pilźnie kosztowała ponad 100 tys. zł i została sfinansowana przez Gminę Pilzno. Firma Omega Pilzno doposażyła stację w niezbędne meble.

Stacja działa nieopodal policji, a w przyszłości ma tu znaleźć siedzibę także straż pożarna, dzięki czemu w zasadzie w jednej lokalizacji powstanie Centrum Bezpieczeństwa, co ułatwi koordynowanie działań ratunkowych poszczególnych służb.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Lis

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 21 września-3 października 2023 r. jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie poniżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuje, że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez listy, ich podnoszenie jest niewskazane,
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem,
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej,
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.